Povijesna baština
Stari grad – povijesna jezgra Lovrana

1. Crkva sv. Jurja
Središnjim gradskim trgom, nazvanim imenom zaštitnika Lovrana, dominira raskošna sakralna građevina posvećena istom svecu. Crkva sv. Jurja sagrađena je u 12. stoljeću u romaničkom stilu, a iz 15. stoljeća datira svetište oslikano freskama. Konačan izgled dobila je za vrijeme baroka.
2. Crkvica sv. Ivana Krstitelja
Romanička crkvica sv. Ivana Krstitelja izgrađena je u Starom gradu na temeljima ranije sakralne građevine iz 12. stoljeća. Podigla ju je bratovština sv. Ivana Krstitelja u 14. stoljeću. Unutrašnjost crkvice krase freske s prizorima iz života toga sveca.
3. Crkvica sv. Trojstva
Izvan zidina Starog grada, pokraj lučice, nalazi se park koji je nekad bio grobljem. Od tri nekadašnje crkvice očuvana je samo ona posvećena sv. Trojstvu. Malena, jednobrodna crkvica najstariji je sačuvani spomenik u Lovranu. U doba gotike dobila je prepoznatljive okvire vrata i prozora.
4. Gradska kula
Impozantna gradska kula, smještena na rubu Trga sv. Jurja, nekad je bila dio obrambenog bedema grada. Jedini je sačuvani ostatak nekadašnjeg fortifikacijskog sustava. Danas je ona atraktivan izložbeni prostor, sa čijeg se vrha pruža lijep pogled na Stari grad, otvoreno more i kvarnerske otoke.
5. Jugoistočna gradska vrata Stubica
Vrata što su nekad povezivala Lovran s lukom jedina su očuvana izvorna gradska vrata. Nazvana su „Stubica“ po stubištu koje je vodilo prema mandraću. Koristili su ih svi koji su u grad stigli morskim putem. Do danas je zadržan običaj pogladiti bočni klesani kamen za sretan ulazak u Stari grad.
6. Kortili Starog grada
Kortili su specifičnost mediteranskog graditeljstva. Dražesna su to mala dvorišta, ograđena kamenim zidom. U njih se ulazilo kroz portale, odnosno nadsvođene ulaze. Središte dvorišta bila je šterna, cisterna za vodu. I danas kortili predstavljaju prave bisere srednjovjekovnog urbanog graditeljstva.
7. Reljef sv. Jurja (luneta portala)
Legenda u kojoj sv. Juraj probada zmaja najpoznatija je priča vezana uz sveca zaštitnika Lovrana. Na kući koja je nekad bila središte gradske uprave, nasuprot crkve sv. Jurja, lunetu kamenog portala okružuje drveni reljef s prikazom ove legende. Djelo je domaćih majstora s početka 19. stoljeća.
8. Reljef Mustaćona (luneta portala)
Mustaćon, u prijevodu „brkonja“, upečatljiv je motiv postavljen u luneti portala patricijske kuće na glavnom trgu starogradske jezgre. Reljef tamnoputog brkatog i bradatog muškarca s turbanom djelo je riječke radionice majstora Mihovila Zierera. Njegova „zadaća“ bila je zaštita kuće od zlih sila.
9. Kamena ploča u spomen posjete saskog kralja Friedricha II Augusta
Lovran je bio česta destinacija europskih okrunjenih glava. Saski kralj Friedrich II. August posjetio ga je nekoliko puta. Kralj je bio pasionirani botaničar i istraživao je prirodna bogatstva Učke. Ploča na latinskom i talijanskom jeziku evocira posjet iz lipnja 1845. kada se odmarao u Lovranu.
10. Kamena ploča u spomen lovranskom pomorcu – Vicku Palmiću
Vicko Palmić bio je jedan od Quarnerola, vještih pomoraca iz ovog kraja koji su sudjelovali u austro-ugarskoj ekspediciji na Sjeverni pol krajem 19. stoljeća. Na njegovoj rodnoj kući u Lovranu postavljena je ploča koja podsjeća na taj pothvat broda Tegetthoff i neustrašivost kvarnerskih mornara.
11. Mandrać
Lovran je jedini od povijesnih gradića ovog kraja izgrađen uz luku, odnosno na morskoj obali. Mandrać ili lučica bila je središte gospodarske aktivnosti Lovrana. Sa starim gradom povezana vratima „Stubica“, i danas je živopisna točka u kojoj se izvrsno može upoznati povijest i sadašnjost gradića.